Kosmetika

Základním cílem chirurga by mělo být vyléčení chirurgického onemocnění, ale zároveň zanechání co možná nejmenších stop. Chirurgové nejčastěji léčí pomocí skalpelu a zanechávají po sobě jizvy na tělech svých pacientů.

Hojení jizev je poměrně složitý proces a dá se mu v mnohém napomoci

Primárně by měl chirurg pracovat se tkáněmi pacienta fyziologicky.

Sutura kůže by měla být provedena co nejšetrněji, tedy materiály, které nedráždí a nejsou zdrojem reakcí. Sutura - šev by měl být proveden fyziologicky a napětí šicího materiálu by mělo být jen takové, aby se okraje jizvy k sobě přiložily. Pak dochází ke klidnému hojení a jizvy jsou kosmeticky většinou přijatelné. Tyto principy ctíme.

Dále lze napomoci hojení ran a jizev spoustou kosmetických postupů, které z velké části již záleží na pacientovi.

  • Použití bioaktivizačního laseru - provádíme
  • Použití jemných tlakových masáží - doporučujeme a vysvětlujeme našim pacientům
  • Použití zklidňujících mastí - doporučujeme našim pacientům

Keloidní bujení: Je patologický způsob hojení jizvy daný stavem a reakcí organizmu. J

Kosmetické postupy blízké chirurgii: Plasma jett, Angitron, Bioaktivizační laser


Hojení ran

Lokality na těle a jizvení: Je obecně známo, že problematicky probíhá většinou hojení na ramenou, na zádech a na přední ploše hrudníku "ve výstřihu". V těchto lokalitách jsme obzvláště šetrní při chirurgických zákrocích.

Typy hojení

  • Běžný typ hojení je u většiny z nás.
  • Zánětlivý typ hojení může být dán přecitlivělostí na šicí materiál, infekcí v ráně, nebo přehnanou zánětlivou reakcí těla při hojivém procesu. V extrémních případech jej označujeme pojmem "Komplexní regionální bolestivý syndrom.
  • Keloidní bujení - je atypický lokální proces hojení u některých jedinců. Přičítá se to vyšší agresivitě bílých krvinek, které dlouhodobě poškozují nově tvořenou vazivovou tkáň v jizvě.

Jedinci, kteří prodělávají chronické či akutní zánětlivé onemocněnní jsou právě tímto procesem ohroženi nejvíce.


Laseroterapie

Bioaktivizační laser k dohojování jizev po operacích:
Používáme poměrně často ke zlepšení hojení jizev především na tváři. Principem zrychleného a klidnějšího hojení po ozáření tímto typem laseru je zvýšení biologické aktivity ozářených buněk a tím i snížení zánětlivých pochodů v hojící se tkáni. Optimální je jizvu ozářit již těsně po výkonu a následovně denně či ob den aplikovat bioaktivizační dávku laserového záření v celkovém sledu 7-10 ozáření. Serii je vhodné po měsíci opakovat.

Plasma jett k odstranění menších povrchových a mnohočetných nádorků kůže, zejména v obličeji. Tento přístroj je naprosto ideální k odstranění malých a četných kožních nádorků, kde není efektivní chirurgická excize. Prostřednictním povrchového působení ionizované plazmy v těsné blízkosti povrchu kůže dochází k odpařování jednotlivých vrstev kůže pod kontrolou zraku.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku